Uvádění alergenů je pro restaurační provoz povinnost
Pokud se chystáte otevřít si restauraci, jistě budete dřív nebo později řešit menu, které budete chtít nabízet hostům vašeho podniku. Kromě podstatného výběru vhodných pokrmů dle kulinářského zaměření vaší restaurace, byste však neměli ve vašem budoucím jídelním lístku opomenout seznam alergenů, jenž musí být podle zákona uveden v každém menu.
Je několik způsobů, jak lze alergeny v jídelním lístku uvádět. Následující článek vám ony formy přiblíží a dozvíte se v něm i seznam jednotlivých potravinových alergenů.
Jak již bylo zmíněno budete mít na výběr z několika možných variant. Konkrétně ze tří. Zde bude záležet tedy pouze na vás, kterou možnost zvolíte. Váš výběr se bude nejspíše odvíjet od množství času, který hodláte do tvorby jídelního lístku investovat.
Nejvíce se vyplatí věnovat budoucímu menu i právě důležitému seznamu potravinových alergenů dostatek času (naplánujte si jej třeba pomocí plánovacího kalendáře). Předejdete tak zbytečným potížím v případě nečekané úřední kontroly. Uvádět seznam potravinových alergenů je povinné pro každého majitele restaurace.
Povinnost uvádět seznam alergenů u všech pokrmů i nápojů pro provozovatele stravovacích služeb zavedlo nařízení Evropské unie 13. prosince 2014 a potvrdila ji následná novela zákona.
Informace o alergenech dostanete u obsluhy
Prvním možným způsobem, jak umístit do vašeho jídelníčku seznam alergenů, je varianta, při níž na spodní části úvodní strany návštěvníky upozorníte, že pokud trpí alergií na některou z potravin, mají se obrátit na číšníka či servírku o radu, popřípadě žádost o úpravu pokrmu, u kterého se domnívají, že obsahuje nežádoucí látku.
Věta by mohla znít například takto: „Informace o přítomnosti alergenů Vám ráda poskytne obsluha“. Tato možnost je sice na první pohled snadná, avšak může stát velkou část času, jak obsluhu, tak návštěvníka, jehož osobní seznam alergenů může být v některých případech poměrně obsáhlý a může se týkat jídel i nápojů. O čas budete obě strany okrádat i v případě, že servis nebude dostatečně znalý jednotlivých pokrmů, a bude tedy nucen odbíhat do kuchyně pro radu šéfkuchaře či studovat etikety chlazených nápojů, popřípadě jiných produktů.
V takových případech může velmi snadno dojít ke sporu, který si jistě ani jedna strana nepřeje řešit, a to tím spíš, že jsou známy případy, kdy zákazník na restauraci podal trestní oznámení za ohrožení na zdraví kvůli pozření pokrmu obsahujícího alergen. Pokuta by mohla dosahovat výše až 50 milionů korun.
Seznam alergenů u každé položky na jídelním lístku
Další, bezpečnější variantou je vypsat jednotlivé alergeny ke každé položce na jídelním lístku. Je zde potřeba investovat dostatek času, což se vám ale vrátí ve formě spokojených návštěvníků restaurace.
I v případě sporu návštěvníka se zaměstnanci podniku budete mít jistotu, že jste udělali vše co bylo ve vašich silách. Důležité je věnovat pozornost na zachování stejných surovin v menu a na kontrolu, zda suroviny obsahující stále tytéž alergeny.
Výpis alergenů lze usnadnit uvedením jednotlivých čísel alergenů. Tento postup šetří místo v jídelním lístku. Jen je třeba nezapomenout uvést vysvětlivky, co které číslo znamená. Samozřejmě je zde i varianta, při níž alergeny vypíšete pod každý pokrm slovy zvlášť.
Rozpis složení pokrmu
Třetí a také nejnáročnější možností je rozepsat celé složení pokrmu a alergeny odlišit, nejlépe tučným písmem, od ostatního textu. Pro představu uvádíme příklad:
Obalované rybí filé plněné sýrem se zeleninovou oblohou a tatarkou
Složení: zeleninová směs (mrkev, celer, fazolky, květák, brokolice, hrášek), obalovací směs (pšeničná mouka, voda, jedlá sůl, droždí), rybí filé (Aljašská treska), sýr, tatarka (pitná voda, řepkový olej, okurky, cibule, cukr, vaječné žloutky, modifikovaný kukuřičný škrob, jedlá sůl, kvasný ocet lihový, směs koření, regulátor kyselosti,..)
Na konec přikládáme slíbený seznam alergenů pro lepší orientaci:
Seznam alergenů k tisku (ke stažení v PDF, otevře se v novém okně)