Od prosince 2014 platí pro všechny restaurace a instituce s potravinami poměrně přísný zákon, který uděluje povinnost informovat spotřebitele o možných alergenech, které by se mohly objevit nejen v potravinách, ale také v nápojích.
Potravinové alergie nejsou nic výjimečného a lidé se tak nemusí bát objednat si jídlo v restauraci, když budou dostatečně informovaní. Možná vás to překvapí, ale alergeny mohou být obsaženy také v pivu nebo víně. Proto je třeba tento seznam přiložit i k nápojovému lístku.
Alergeny v alkoholických nápojích nelze podcenit
Provozovatelé pohostinství musí podle nařízení Evropské Unie uvádět seznam alergenů v potravinách i nápojích na dobře viditelném místě, případně donést na vyžádání hosta. Ideální je samozřejmě písemná forma, aby si jej mohl každý v klidu přečíst.
O potravinových alergiích dobře víme, ovšem málokoho napadne hledat tuto „hrozbu“ také v oblíbeném pivu nebo vínu. Tyto skryté alergeny mohou způsobit závažné zdravotní komplikace.
Alergie na pivo i víno
Siřičitany tvoří přirozenou součást našeho organismu. Vyskytují se také v potravinách zcela přirozeně jako důsledek fermentace (například vína). Do nápojů či potravin se mohou přidávat další látky „aditiva“, která se označují jako oxid siřičitý. U některých lidí se může vyskytnout nesnášenlivost právě na tyto siřičitany.
Dalším významným alergenem může být také samotné pivo nebo víno. Jde o jednu z překvapivých potravinových alergií, neboť se týká nápojů. Opět ale platí, že vaše alergie se projeví jen u některé značky, proto je důležité si tyto informace důkladně prostudovat.
Většina případů alergie na pivo je spojena s přecitlivělostí na bílkovinu, kterou označujeme jako nespecifický lipidový transferový protein. Alergeny v pivu se mohou vyskytovat v různém množství, u každého výrobce je to jiné. Výjimkou nejsou také alergeny ve víně, ty se často projeví nepříjemným zarudnutím kůže, návaly či vyrážkou. Opět se tyto alergie často týkají jen některých druhů vín, proto je třeba se informovat předem.