Alergie – nepříjemnost pro vaše tělo

 

Alergie – tento nepříjemný stav se u vás projeví, když váš imunitní systém nepřiměřeně zareaguje na látku, která je jinak veskrze běžná a standardně se s ní setkáváte kolem vás.

Co je podstatou alergie?

Za normálních okolností vás totiž váš imunitní systém poměrně úspěšně brání před škodlivými látkami, a to jak těmi zevnitř, tak i zvenčí.

Ovšem imunitní systém za určitých okolností tuto funkci právě může přestat vykonávat. Podrobněji si to rozebereme v následujících řádcích.

Nedostatek imunitních látek

Hovoříme-li o takzvaném imunodeficitu, představte si pod tím oslabení přirozené obranyschopnosti. Což znamená, že potom budete znatelně méně odolní vůči infekcím, a to jak původu bakteriálního či parazitárního, tak i virového.

V případě tzv. autoimunitního onemocnění váš organismus odpovídá na své vlastní složky. Pokud netoleruje látky cizorodé, hovoříme právě o alergii. Uvádí se, že je jí konkrétně u nás zasaženo něco přes dva miliony osob.

O alergiích hovoří Jaroslav Dušek a MUDr. Alexandra Vosátková

Rozdělení alergenů

Alergeny si můžeme rozdělit do několika skupin. Mezi ty venkovní řadíme například pyly. Problematické jsou byliny, trávy i dřeviny. Alergici dobře znají tzv. pylový kalendář označující období květu výše zmíněných rostlin. Pylová sezóna u nás trvá cca od poloviny března až do konce září.

Mezi další látky v této skupině řadíme i spory plísní. Stále více lidí také na svou vlastní kůži (doslova) pocítilo symptomy kontaktní alergické reakce. Ty mohou způsobit chemické látky, ale také například kovy. Potom vám kůži podráždí třeba i obyčejný knoflík nebo si odnesete následky z nošení šperků.

Alergie vás však mohou potkat i u vás doma. Pak budou příčinou roztoči nebo domácí mazlíčci. Zpravidla pak nebudete alergičtí na srst svého čtyřnohého kamaráda, jak se řada lidí mylně domnívá, ale větší problém představují jeho tělní tekutiny. Tou poslední sortou jsou alergeny potravinové, ale vaše tělo může reagovat také na hmyz, respektive jeho jed, případně na některé léky.

Příznaky jsou poměrně pestré, začnou vás svědit či pálit oči, ty mohou i otéct, dostanete vyrážku, případně vám zduří nosní sliznice, což se projeví nepříjemnou alergickou rýmou, jíž se říká někdy také senná. Ta ale patří k nejmírnějším projevům, v závažných případech dojde až k rozvoji tzv. anafylaktického šoku. Jedná se o reakci prudkou, s rychlým nástupem, která může skončit i smrtí postiženého, jelikož dojde v podstatě k selhání krevního oběhu. Proto vyžaduje rozhodně včasný zásah lékaře.

Seznam alergenů je povinností v každé restauraci

Takto závažný stav se může objevit i na potravinové alergeny a to již při prvním požití. Od 13. 4. 2014 proto musejí všichni majitelé restaurací povinně uvádět seznam alergenů podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 z 25. října 2011. Přičemž většina provozovatelů dává přednost uspořádání alergenů do přehledné vysvětlující tabulky.

Zpravidla u svého lékaře absolvujete krevní testy za účelem potvrzení, zda opravdu jste na něco alergičtí. Ať se vám tyhle potíže obloukem vyhnou.